Ako vybrať klimatizáciu

Vyberáme klimatizáciu - aké sú možnosti a ako vybrať tú správnu?

Klimatizačné jednotky rozhodne nie je potrebné nijako dlho a konkrétne predstavovať. S klimatizáciou sa totiž stretávame v mnohých obchodoch, vo verejných budovách, ale i v našich autách, alebo domovoch. Pokiaľ aj vy ste v situácií, kedy si chcete danú jednotku zaobstarať aj do vášho domu alebo bytu, bude sa vám hodiť náš návod, ako vybrať klimatizáciu, aby splnila vaše požiadavky a očakávania.

Prvým a najdôležitejším krokom je voľba konkrétneho typu

V tomto ohľade je treba zvážiť to, čo súčasný trh aktuálne ponúka za možnosti. Môže sa totiž jednať o jednoduché, malé a ľahké mobilné jednotky, až veľmi výkonné jednotky nástenné, alebo stacionárne. V tomto ohľade je teda nutná voľba medzi týmito možnosťami:

Výber v tomto kroku rozhodne nie je jednoduchý, keďže každý model má svoje pre a proti. Poďme sa teda spoločne pozrieť na detailnejšie špecifikácie každého z nich.

Jednodielne mobilné jednotky

Aktuálne sa jedná o tie najjednoduchšie možnosti, ktoré sa v segmente domácich klimatizácií ponúkajú. Jednou z veľkých predností je práve mobilita, a jednoduché použitie. V princípe možno totiž danú jednotku ľahko premiestniť kdekoľvek, zapojiť do elektrickej siete, a začať používať. Drobnou nevýhodou môže byť nepraktické umiestenie výfukovej trubice, ktorá by mala smerovať von z bytu, najčastejšie oknom, alebo iným priestorom.

mobilní klimatizace MKT

Dvojdielne invertorové mobilné jednotky

Jedná sa často o výkonnejšie verzie predchádzajúcej varianty. Treba samozrejme dodať, že s ohľadom na cenu je už nutné počítať s o niečo vyššou investíciou. Na druhú stranu dokáže táto jednotka kombinovať ako mobilitu a ľahké použitie, tak aj praktické využitie vonkajšej jednotky, ktorú možno umiestniť na okenný parapet alebo zavesiť na vonkajšiu stenu. Vzhľadom k tomu, že prepojovacie potrubie je silné iba 2 cm, možno okno dostatočne privrieť a tým zabrániť prívodu vonkajšieho teplého vzduchu. Ideálnym a trvalým riešením je nechať zhotoviť otvor do okna alebo do steny o priemere  6 cm a týmto prepojovacie potrubie prestrčiť.

dvoudílné mobilní klimatizace

Dvojdielne invertorové nástenné jednotky

V tomto prípade už môžeme hovoriť o skutočne profesionálnom riešení, ktoré by malo plne nadchnúť aj najnáročnejších klientov. V súvislosti s tým je síce nutné počítať s vyššou cenou, ktorá môže byť navýšená aj samotnou inštaláciou, ale výsledný výkon klimatizácie rozhodne splní očakávanie. Nevýhodou tohto riešenia však môže byť chladenie iba jednej jedinej miestnosti. V prípade klimatizovania viacerých miestností je možno použiť multisplitovú jednotku, ktorou možno klimatizovať až štyri miestnosti súčasne. Všetky stacionárne splitové jednotky REMKO sú vybavené invertorovou technológiou, ktorá v danú chvíľu dodáva iba toľko chladiaceho výkonu koľko je potrebné. Týmto riešením je znížené kolísanie teploty vzduchu na minimum a zníženie spotreby el. energie. Klimatizačné prístroje REMKO aj vykurujú až do - 15°C vonkajšej teploty.

nástěnná klimatizaceklimatizace venkovní

Ktorý z ponúkaných modelov zvoliť

Z konkrétne predstavených modelov je tak jasné, aké sú konkrétne výhody a nevýhody. Tie by sme teda mali zvážiť pri samotnom výbere. Obecne platí, že hlavne v menších bytoch plne postačuje jednodielna mobilná jednotka. Zvlášť v malých bytoch o dispozíciách 1+kk, kde sa v konečnom dôsledku vždy chladí iba jedna jediná miestnosť, a väčšia investícia by mohla byť zbytočná.

Do rodinných domov rozhodne stacionárny model

Opačná situácia však nastáva u rozsiahlych rodinných domov, kde budeme chcieť naraz chladiť niekoľko miestností. Než riešiť situáciu niekoľkými mobilnými jednotkami, je lepšie voliť práve stacionárny model. Ten na viac do interiéru omnoho lepšie zapadne, nezaberá miesto, a umožní chladiť jednotlivé miestnosti nezávisle na sebe. Toto riešenie je nazývané ako multi-split systém.

Ako je to s konkrétnym výkonom?

Ak máme jasno o konkrétnom modely, je treba vziať v úvahu aj ďalšiu vec, a to konkrétny typ. Trh samozrejme ponúka niekoľko možností z hľadiska výkonu, ktorý by mal byť volený podľa konkrétneho priestoru, kde sa bude zvolená jednotka nachádzať. Medzi tie najnižšie výkony patria hodnoty pod 2,6 kW, a medzi najvyššie výkon nad 4,5 kW. Bližšie vám pomôže nasledujúci orientačný výpočet: na 1m3 je potrebné chladiaci výkon 35 W.

Príklad: miestnosť 100 m3 x 35 W/m3 = 3 500 W = 3,5 kW chladiaceho výkonu.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     OK   Další informace